Anasayfa / Genel / Veraset İlamı Nedir

Veraset İlamı Nedir

veraset belgesi nedir, mirasçılık belgesi nedir, veraset belgesini nerden alabilirim, veraset belgesi veren kurumlar

VERASET

Miras bırakan ile yani Muris ile miras bırakılanlar yani varisler arasındaki mirasın itikal ilişkisine veraset denir.

VERASET BELGESİ NEDİR

Mirasçılardan birinin  başvurusu üzerine yasal mirasçı oldukları belirlenen  kişilere, sulh mahkemesince veya noterlikçe verilen mirasçılık sıfatlarını gösteren  belgeye veraset ilamı, veraset belgesi veya mirasçılık belgesi denir.

NASIL HESAPLANIR ?

Kısaca anlatmak gerekirse  Murisin vefatı üzerine veraset ilamı mahkemeden talep edildiği durumlarda mahkeme  (Sulh Hukuk Mahkemesi) murisin varlıklarının paylara bölerek mirasçılara dağıtır.  Eğer murisin geride eşi ve çocukları kaldıysa geride kalan sağ eşe 1/4 payı verilir, 3/4 pay ise çocuklara verilir. murisin geride Eş ve bir çocuğunun kaldığını düşünelim bu durumda geride kalan eş mirastan 1/4 pay alır (%25) geriye kalan payı yani 3/4’ü ise (%75) ise çocuk alır. Mantık olarak miras bu şekilde dağıtılır ancak kimi durumlarda payların genişletilmesi gerekir örneğin geride 1 eş ve 6 çocuk kaldığını varsayalım bu durumda murusin mirası 24 pay kabul edilir, 6 payı eşe, çocuklara ise 3’er pay düşer.

Eşin muristen önce ölmesi halinde miras çocuklara eşit oranda geçer, (Murisin 01/01/2020’de vefat ettiğini düşünelim, eşi 01/01/1990 tarihinde vefat etmşi ise  miras 3  pay hesaplanarak her çocuğa 1 pay alır. )

Eşin vefatı halinde sağ kalan eş vefat eden eşin üst soyundan pay alamaz: (Muris 01/01/2020 tarihinde vefat etmiş ve geriye eşi ve 2 çocuğu kaldığını düşünelim. Vefat eden eşin üst soyundan kalan miras eşe (sağ kalan ) intikal etmeyerek çocuklara geçecektir. Yani Murisin üst soyundan kalan miras 2 pay kabul edilerek vefat eden üst soyun dedenin torunlarına 1’er pay olarak paylaştırılır.

Örnek Murisin 2020’de vefat etmiştir geriye eşi R ile müşterek çocukları  A, B ve C isminde üç çocuğu kalmıştır, çocuklarından A, muristen önce bekar olarak vefat etmiştir. B ise yine muristen önce vefat etmiş geriye eşi w ile çocukları x,y,z isimlerinde üç çocuğu vardır, x, y, z çocukların üçüde sağdır. bu durumda hesaplama şu şekilde olacaktır

 • A muristen önce vefat ettiği  ve mirasçısı olmadığı için  pay alamayacaktır.
 • B muristen önce vefat ettiği için B nin paylarını çocukları x, y, ve z eşit olarak alacaktır. ancak B’nin eşi W pay alamayacaktır. (Miras kan yoluyla geçer)
 • C Sağ olması nedeniyle mirastan faydalanacaktır.
 • R Sağ olması nedeniyle mirastan faydalanacaktır.

Buna göre Murisin payı 8 pay kabul edilir ve payların;

   • 1/4’ü  (2/8’i) yani 2 payı murisin sağ eşi  R’ye ,
   • 1,5/4’ü (3/8’i)  yani 3 payı murisin sağ oğlu C’ye
   • 1,5/4’ü (3/8’i) yani 3 payı murisin vefat eden oğlu B’ye, ancak B’nin muristen önce ölmesi nedeniyle paylarının
    • 1 payının B’nin cocuğu x’e
    • 1 payının B’nin cocuğu y’ye
    • 1 payının B’nin cocuğu z’ye

KAZANMA

Mirasçılar, mirasbırakanın ölümü ile mirası bir bütün olarak, kanun gereğince kazanırlar. Kanunda öngörülen ayrık durumlar saklı kalmak üzere mirasçılar, mirasbırakanın aynî haklarını, alacaklarını, diğer malvarlığı haklarını, taşınır ve taşınmazlar üzerindeki zilyetliklerini doğrudan doğruya kazanırlar ve mirasbırakanın borçlarından kişisel olarak sorumlu olurlar. Atanmış mirasçılar da mirası, mirasbırakanın ölümü ile kazanırlar. 599

KESİNLEŞME

Mirasçı atamaya veya vasiyete ilişkin ölüme bağlı tasarrufa mirasçılar veya başka vasiyet alacaklıları tarafından kendilerine bildirilmesinden başlayarak bir ay içinde itiraz edilebilir.

MİRASCILIK BELGESİNİ NERDEN ALIRIM ?

Tanımdan da anlaşılacağı üzeri verasat ilamı veya mirasçılık belgesi usulüne uygun bir dilekçe ile Sulh Hakimliklerinden veya Noterlerden alabilirsiniz.

MİRASÇILIK BELGESİ KAÇ SURET OLUR ?

Veresat Belgesi genellikle Mahkeme Tarafından 3 adet çıkartılır. Bir sureti dosyada, diğer sureti Mahkemede Muhafaza edilen Karar Kartonunda  son suret ise talepte bulunan tarafa verilir. Eğer veraset belgesi birden fazla lazım ise ilgili memur arkadaşa durumu izah etmeniz istediğiniz miktarda karar  aslı veya onaylı suretini tarafınıza verilecektir. Bu nedenle eğer veraset ilamına ihtiyacınız var ise Mahkemeden ayrılmadan bu durumu ilgili memura aktararak ihtiyacınız olan miktarda kararı almanızda yarar olduğunu düşünüyoruz. Burada bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyoruz mahkemece karar asılları bir adet verilir. Mahkeme tarafından verilecek diğer suretler aslı gibi yapılarak verilir ve suret harcı kesilir. Bu şekilde aslı gibi yapılan kararları resmi işlemlerde kullanabilirsiniz.

NOTERLİKTEN Mİ? SULH HAKİMLİĞİNDEN Mİ ALMALIYIM ?

Mirasçılık Belgesini Sulh Hakimliğinden veya Noterlikten almanız arasında pek fark yoktur. Resmi işlemlerinizde her ikisi de işinizi görür. Ancak süre sıkıntınız var ise; Noterliklerden almanızı tavsiye ederiz. Noterlerde genel itibariyle veraset ilamını aynı gün verilmektedir. Ancak veraset ilamınız çok karışık ise bu durumda Sulh hakimliğine mürcaat etmenizi tavsiye ederiz keza, çok karışık ise zaten noterlikte sizi Sulh Hakimliğine gönderecektir.  Sizin katlanacağınız gider olarak noterliğe gitmeniz  halinde daha az gidere katlanacaksınız.

GEÇERLİLİK

Veraset ilamı, diğer ilamlar gibi değildir. Genellikle bir mahkeme kararı kesinleştikten sonra o kararının yenisini herhangi bir kurum veya kişi yenisini istemez bunun nedeni, konu ile ilgili verilen nihai kesinleşmiş karardır.  Bazı kurumlar tarafından istense bile o kararın aslı gibidir yapılmış sureti istenir ancak  Veraset ilamlarında  bu durum söz konusu değildir. Vefata bağlı varislerin değişmesi sık rastlanan bir durum olduğundan kurumlar genellikle kısa zamanlarda veraset belgesinin yenisini isteyebilmektedirler. Karar tarihinden itibaren 1 yıl geçen  veraset ilamları ile mirasçıların değişmesi halinde, süre beklenmeksizin mirasçılarda değişim olmuş ise  elinizde bulunan veraset ilamını (mirasçılık belgesinin) yenisini çıkartmanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde işlem yaptıracağınız kurum büyük olasılıkla yeni veraset ilamı isteyecektir.

İlginici çekecek ilgili konular

 

Mutlaka Okumalısın

Koşullu Salıverme Dilekçesi

Koşullu Salıverme ; Cezaevinde bulunan mahkumun, cezasının bir kısmını infaz etmiş olmak şartıyla, ceza infaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir