Anasayfa / Dilekçe Örnekleri / TUTUKLAMAYA İTİRAZ DİLEKÇESİ

TUTUKLAMAYA İTİRAZ DİLEKÇESİ

TUTUKLAMA

Yakalanan şüpheli  Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama istemli olarak  sorgusu yapılmak üzere şahsı ilgili Sorgu Hakimliğine sevk edebilir. Sevk edilen şahsın  Mahkemece yapılan sorgusunda müdafii bulunmak zorundadır. Şüphelinin müdafii huzurunda Sulh Ceza Hakimliği tarafından ifadesi alınarak sorgusu yapıldıktan sonra Mahkeme tarafından kanaat oluşması halinde  SALIVERİLMESİNE, karar verildiği gibi şüphelinin TUTUKLANMASINA da karar verilebilir. Tutuklanmasına karar verilen kişi,  tutuklama kararına 7 gün içinde itiraz edip salıverilmesini isteyebildiği gibi Mahkeme tarafından şüphelinin Salıverilmesine kararı verilmesi halinde  tutuklanma talebinin reddine karşı verilen karara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından aynı süre (7 gün) içinde itiraz edilebilir. Tutuklama kararına veya salıverilme kararına yapılan itirazlar Mahkeme tarafından  3 gün içinde inceleyerek karar verir. (Tutuklamaya itirizı tutuklanan, tutuklanan müdafii veya tutuklananın eşi yapabilir)

Sulh Ceza Hâkimliği kararlarına yapılan itirazların incelenmesi, o yerde birden fazla sulh ceza hâkimliğinin bulunması hâlinde, numara olarak kendisini izleyen hâkimliğe; son numaralı hâkimlik için bir numaralı hâkimliğe; ağır ceza mahkemesinin bulunmadığı yerlerde tek sulh ceza hâkimliği varsa, yargı çevresinde görev yaptığı ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza hâkimliğine; ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerlerde tek sulh ceza hâkimliği varsa, en yakın ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerdeki sulh ceza hâkimliğine aittir

Örnek:1
Örnek:2
Örnek 3

Tutuklamaya itiraz dilekçelerini bilgisayarınıza indirip, üzerinde kendinize uygun değişiklikleri yaptıktan sonra kullanabilirsiniz. Dilekçeleri bilgisayarınıza indirmek için butonları tıklayınız.

Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi Örnek:1 Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi Örnek:2  Tutuklamaya İtiraz Dilekçesi Örnek 3

 

 

Mutlaka Okumalısın

Koşullu Salıverme Dilekçesi

Koşullu Salıverme ; Cezaevinde bulunan mahkumun, cezasının bir kısmını infaz etmiş olmak şartıyla, ceza infaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir