Anasayfa / Genel / Tenfiz ve Tanıma Davası İçin Nerye Müracaat Etmeliyim ?

Tenfiz ve Tanıma Davası İçin Nerye Müracaat Etmeliyim ?

 

TENFİZ DAVASINDA YETKİ VE GÖREV

  • GÖREV 

Tenfiz davalarına bakma görevi Asliye Hukuk Mahkemelerine (Hukuk  için) aittir, ancak  Aile Hukukuna ilişkin bir hususta tenfiz isteniyor ise; tenfiz görevine Aile Mahkemesi bakmaktadır. Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri Aile Mahkemeleri sıfatıyla bu davalara bakmaktadırlar.

  • YETKİ

Kendisine karşı  tenfiz istenen kişinin Türkiye’deki yerleşim yeri, yoksa sâkin olduğu yer mahkemesinden, Türkiye’de yerleşim yeri veya sâkin olduğu bir yer mevcut değilse Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinden istenebilir.


Dilekçe Örneği

Yukarıda ki anlatımlar dikkate alındığında artık bir  davada yetki ve görev hususunu kavradığınıza inanıyoruz. Mahkemeyi yetki ve görev yönünden tespit ettikten sonra ne yapacağız, usulüne uygun  dilekçe yazılması gerekmektedir. (Örnek Dilekçe için resmi veya linki tıklayınız)


Boşanma nedir, çeşitleri, nereye dava açarım, vazgeçebilirmiyim,Tenfiz ve Tanıma davası açabilmeniz için gerekli şartlar ve diğer hususların bulunduğu sayfamıza ulaşmak için lütfen tıklayınız (Örnek Dilekçe için resmi veya linki tıklayınız)


Hazırlamış olduğunuz dilekçenize Yabancı mahkeme ilâmının o ülke makamlarınca usulen onanmış aslı veya ilâmı veren yargı organı tarafından onanmış örneği ve onanmış tercümesi ve İlâmın kesinleştiğini gösteren ve o ülke makamlarınca usulen onanmış yazı veya belge ile onanmış tercümesini ekledikten sonra sonra artık adliyenin yolunu tutma zamanı gelmiştir. Eğer davanın bakılacağı adliye de vezne var ise dilekçenin harçlarını ve belli bir miktar gider avansı yattırmanız gerekmektedir. (2019 yılı harçları ne kadar, 2019 gider avansı ne kadar? ) daha sonra dilekçeyi hakime havala ettirip mahkemesine veriyorsunuz. Bazı yerlerde dilekçenin havalesini ön büro veya yazı işleri müdürleri tarafından da yapılmaktadır. Burda aklınızda olması gereken önemli husus dilekçe iki suret olacak ve harçları ve giderleri tamamlandıktan sonra havale ettirildikten sonra ilgili birime teslim edilmesi hususudur. Genellikle dava dilekeleri önbüroya veya vezneye yada Aile Mahkemesi yada Asliye Hukuk kalemine teslim edilir.

Kaynak:5718 SK 50-66

İlginici çekecek ilgili konular

Mutlaka Okumalısın

Koşullu Salıverme Dilekçesi

Koşullu Salıverme ; Cezaevinde bulunan mahkumun, cezasının bir kısmını infaz etmiş olmak şartıyla, ceza infaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir