Anasayfa / Genel / Taksir Nedir ? Taksir Çeşitleri Nelerdir ?

Taksir Nedir ? Taksir Çeşitleri Nelerdir ?

BİLİNÇSİZ TAKSİR NEDİR

Taksir (Biliçsiz), Kişinin dikkatsiz ve özensiz davranması nedeniyle, öngörmediği suçun meydana gelmesidir. Genellikle Adliyelerde Basit Taksir olarak kullanılmakla beraber  Bilinçsiz Taksir ve Adi Taksir’de aynı anlama gelmektedir.  Genellikle bir kanunda belirliten bir suç ile birlikte kullanılır Taksirle Yaralama, Taksirle adam öldürme gibi

Trafikte seyrederken öndeki aracın durması nedeniyle meydana gelen trafik kazasında karşı tarafın yaralanması taksirle yaralamaya örnek olarak gösterilebilir. Burada Suç işleme kastı olmayan hiç kimse araç sürerken  trafik kazası yapmak istemez, ancak alınması gerekli önlemleri almazsa veya ihmali davranışı sonucu olarak kaza meydana gelir ve karşısındakinin yaralanmasına neden olur. Burada anlatılan durum tamda buna örnektir ortada taksir vardır suç işleme kastı yoktur ama ortada bir yaralama vardır. Yaralama nedeniyle TCK’nın 89 maddesi gereğince 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasına neden olur.

BİLİNÇLİ TAKSİR NEDİR ?

Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, suçun  meydana gelmesi hâlidir.

Hedef tahtasını vurmak için  attığı taşın Hedefe tahtasının yanında duran  kişiye isabet ederek onu yaralaması  durumu bilinçli taksire örnek olarak verilebilir.

    • Kanun koyucu taksirli yaralamanın bilinçli olması halinde taksirli suça ilişkin cezanın 1/3’ü ile 1/2 oranında artırılır.
    • Bilinçli tasirde suçtan dolayı verilecek olan ceza suçlunun kusuruna göre verilir.
    • Birden fazla kişinin taksirle işlediği suçlarda, herkes kendi kusurundan dolayı sorumlu olur. Her failin cezası kusuruna göre ayrı ayrı belirlenir.
    • Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, münhasıran failin kişisel ve ailevî durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez; bilinçli taksir hâlinde verilecek ceza yarıdan altıda bire kadar indirilebilir.

Taksir bir suç nedeniyle nereye şikayette bulunurum, suç duyurusunda bulunurum lütfen tıklayın.

Mutlaka Okumalısın

Koşullu Salıverme Dilekçesi

Koşullu Salıverme ; Cezaevinde bulunan mahkumun, cezasının bir kısmını infaz etmiş olmak şartıyla, ceza infaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir