Anasayfa / Genel / Muhabere mi ? yoksa Muharebe mi ?

Muhabere mi ? yoksa Muharebe mi ?

 

Kamu Kurum ve Kuruluşların ile Özel Kuruluşlarda zaman zaman “Muhabere” ile “Muharebe” kelimeleri birbirleriyle karıştırılmaktadır. Kısaca biri savaşmak, çatışmak anlamına gelmekte iken diğeri ise gelen ve giden evrakların kayıt edildiği defterler ile  gelen evrakların saklandığı, giden evrakların ise bir suretinin (kurumda muhafazası amacıyla) saklandığı klasörler ve dosyalara verilen isimdir.  “Muharebe” ile “Muharebe” kelimelerinin yazılışlarındaki ve okunuşlarındaki bu benzerlikten dolayı  yanlışlıklar yapılabilmektedir. Çoğu zaman Muharebe Defteri mi ? yoksa Muhaberne  Defteri mi ? yada Muharebe Kartonu mu, yoksa Muhabere Kartonu mu diye teredüttler oluşmaktadır. Yazılış olarak birbirine benzeyen Muharebe ve Muhabere kelimelerinde  “r” ile “b” harflerinin yer değiştirmesiyle oluşan  bu tereddüte tereddütleri hemen hemen tüm büro çalışanları  yaşamaktadırlar. Yazımınızın devamında bu iki kelimenin tanımları verildiği gibi ayrıca kelimeler ile ilgili örnek cümlelerde oluşturulmuştur.

 Muhabere Nedir ?

Muharebe yazışma, haberleşme anlamına gelmektedir. kurumlara gelen evrakların kayıt edildiği deftere Muhabere Defteri denir. Kurumlar dosyalama sistemi ile çalışmıyor iseler gelen evrakları Muhabere Defterine kayıt ettikten sonra evrakı Muhabere Klasörüne takarlar, eğer gelen bu evraka cevap vermek gerekiyor ise, muhabere defterinde kayıt edilen sıra numarası bu evraka verilerek,  Muhabere defterinin ilgili sütununa şerh düşüldükten sonra bir sureti ilgili kuruma gönderilir, diğer sureti ise Muhabere Kartonuna (Muhabere Klasörüne) takılır.

Yanlış Kullanım
Doğru Kullanım

Muharebe Defteri
Muhabere Defteri
Muharebe Kartonu
Muhabere Kartonu
Muharebe Klasörü
Muhabere Klasörü
Evraklar Muharebe Defterine kayıt edilir.
Evraklar Muhabere Defterine kayıt edilir.
Gelen evrakları Muharebe Klasörüne takarız 
Gelen evrakları Muhabere Kartonuna takarız.
Askeriyede haberleşmeyi muharebe sınıfı yapar
Askeriyede haberleşmeyi mahabere sınıfı yapar

Muharebe Nedir ?

Muharebe birden fazla ordunun veya birliğin birbirlerine karşı üstün gelmek amacıyla yaptıkları çatışma veya çatışmalara  denir.   Ayrıca askeri birliklerde, askeri bilginin iletilmesi, işlenmesi ve muhafaza edilmesi ile ilgili görevli olan muharebe sınıfı bulunmaktadır. Muharebe ile ilgili bir birimde (askeriyede) ayrıca bir  muhabere sınıfının bulunması bu iki kelimenin karıştırılmasında neden olabilmektedir.

Yanlış Kullanım
Doğru Kullanım

Miryekefelon Muhaberesi
Miryekefelon Muharebesi
Sakarya Meydan Huhaberesi
Sakarya Meydan Muharebesi
Ordumuzda haberleşmeden Muharebe sınıfı sorumludur.
Ordumuzda haberleşmeden Muhabere sınıfı sorumludur.
Muhabere kanlı sürüyor
Muharebe  kanlı sürüyor
Çanakkale Muhabereleri
Çanakkale Muharebeleri

Kısaca  gelen giden evrakların kayıt edildiği defter ve kartonlara verilen isim Muhabere Kartonu veya Muhabere Klasörü, Muhabere Defteridir. Muharebe ise bir tür çatışmadır.  İrak Muharebesi

Mutlaka Okumalısın

KAYYIM NEDİR, KAYYIM ÇEŞİTLERİ NEDİR ?

  KAYYIMIN KELİME ANLAMI Belirli  bir iş için görevlendirilen veya bir malın yada malvarlığının yönetimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir