Anasayfa / Nereye müracaat etmeliyim? / Mirasçılık Belgesi Almak İçin Nerye Müracaat Etmeliyim ?

Mirasçılık Belgesi Almak İçin Nerye Müracaat Etmeliyim ?

NEREYE MÜRACAAT ETMELİYİM ?

Mirasçılar, mirasbırakanın ölümü ile mirası bir bütün olarak, kanun gereğince kazanırlar. Kanunda öngörülen ayrık durumlar saklı kalmak üzere mirasçılar, mirasbırakanın aynî haklarını, alacaklarını, diğer malvarlığı haklarını, taşınır ve taşınmazlar üzerindeki zilyetliklerini doğrudan doğruya kazanırlar ve mirasbırakanın borçlarından kişisel olarak sorumlu olurlar. Atanmış mirasçılar da mirası, mirasbırakanın ölümü ile kazanırlar.

Hangi mirasçının ne kadar pay alacağının tespitini Noterlik veya Mahkemelerden almak üzere iki şekilde yapabilirsiniz.  Genellikle noterliklerde veraset ilamının teslimi Mahkemelerden daha kısa sürmektedir. Zaman açısından sıkıntınız var ise Noterlik aracılığıyla veraset ilamını almanızı tavsiye ederiz.  Ancak Noterlikten alacağınız ilama ödeyeceğiniz harç  ile Mahkemedekilere ödeyeceğiniz harç karşılaştırıldığında  Mahkemeler de daha az harç alınmaktadır. Ancak murisin varisleri çok karmaşık ve karabalık  ise bu durumda Mahkemelerden almanızı tavsiye ederiz.)

  • Noterlikten Alınması:

En yakın Size en yakın noterliğe giderek, mirasçılık belgesi (veraset belgesi) almak istediğinizi beyan etmeniz halinde Noterlik tarafından gerekli harçlar yatırıldıktan sonra aynı gün içinde tarafınıza veraset belgesi verilmektedir.

  • Mahkeme Kanalıyla Alınması:

Veraset Belgesinin İstemi diğer adıyla Mirasçılık Belgesinin verilmesi davasına  bakmaya görevli Mahkemeler Sulh Mahkemeleridir. Bir avukattan hukuki yardım alarak veya hazırlayacağınız bir dilekçe İle Sulh Mahkemesine müracaat edebilirsiniz.

Veraset  davalarında (Mirasçılık belgesinin istemi, iptali veya yeni mirasçılık belgesinin verilmesi) yetkili mahkeme, mirasçıların her birinin oturduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesidir.   ( Veraset davasına hangi ilde veya ilçede bulunan Sulh Hukuk Mahkemesinin bakacağına biz yetki deriz. ) (HMK 11)

Kısa Bilgi: Kimi mahkemeler veraset ilamı davalarını değerlendirirken, tanık dinlemektekte hatta, celse açmak suretiyle duruşmalı olarak bakmaktadırlar. Bu nedenle veraset ilamını Mahkemeden talep etme durumunuz var ise; Mahkemenin tanık isteme ihtimaline binaen tanık isimlerini ayarlamanızda fayda olacağı düşünecesindeyiz.

Yukarıda ki anlatımlar dikkate alındığında artık bir  davada yetki ve görev hususunu kavradığınıza inanıyoruz. Mahkemeyi yetki ve görev yönünden tespit ettikten  usulüne uygun  dilekçe yazılması gerekmektedir. (Örnek Dilekçe için resmi veya linki tıklayınız)


Yukarıda ki anlatımlar dikkate alındığında artık bir davada yetki ve görev hususunu kavradığınıza inanıyoruz. Mahkemeyi yetki ve görev yönünden tespit ettikten usulüne uygun dilekçe yazılması gerekmektedir. (Örnek Dilekçe sayfasına yönlendirilmek için tıklayınız)

Yukarıdaki örnek dava dilekçesini incelemiş iseniz; dava dilekçesinde karşı tarafın hasımsız olduğunu dikkatinizi çekmiştir. Davanın hasımsız olması nedeniyle Mahkeme tarafından karşı tarafa dava dilekçesi çıkartılmayacaktır. Bu nedenle dava dilekçesinin tek suret olması  yeterli olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz dilekçeye Nüfus İl Müdürlüğünden Murisin Veraset İlamına Esas nüfus kayıtlarını eklemeniz gerekmektedir. Veraset ilamına esas nüfus kayıtlarını Nüfus müdürlüklerinden çıkartabilirsiniz. Ancak burda dikkatinizi çekeceğimiz husus Nüfus Müdürlüğü tarafından size verilen  nüfus kayıtlarıda kapalı kayıt olmamasıdır. Nüfus Müdürlüğünden kayıtları alırken kapalı kayıt olup olmadığın kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aksi taktirde kayıtların kabul edilmeme ihtimali bulunmaktadır.

Usulüne uygun dava dilekçesini hazırlayıp nüfus kayıtlarını da ekledikten sonra artık adliyenin yolunu tutma zamanı gelmiştir. Öncelikle Mahkemeler Veznesine uğrayarak; davaya ilişkin gerekli harçları  yatırmanız gerekiyor. Mahkeme Veznesinden aldığınız makbuzları dilekçenize ekledikten sonra (2019 yılı harçları ne kadar, 2019 gider avansı ne kadar ? ) dilekçeyi hakime havala ettirip mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Kimi Adliyelerde Vezne ve Tarama birimi olmasına rağmen bazı Adliyelerde bu birim yoktur. Bu nedenle havale işlemlerinde farklılıklar olabilmektedir.

  • Vezne ve Önbüro  Olmayan Adliyeler:

    Havale işlemini Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi veya Yazı İşleri Müdürü  yapmaktadır. Eğer havaleyi Hakim yapıyor ise dava dilekçenizi havale ettirdikten sonra Sulh Hukuk Mahkemesi Kalemine teslim etmeniz gerekmektedir.

  • Vezne ve Önbüro Olan Adliyelerde:

Dilekçeyi önbüroda görevlendirilen kişiler tarafından havale yapılarak ilgili mahkemelere gönderilmektedir.

Yukarıda yazdığımız genel uygulamalardır, istisnai uygulamalarda olabilmektedir.

Veraset ile ilgili sayfamızı ziyaret etmek için lütfen linki, wp-content/resimi veya butonu tıklayınız. Sitemizi takip etmek, güncel paylaşımlardan haberdar olmak için sitemize abone olmayı sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayınız.

İlginici çekecek ilgili konular

Mutlaka Okumalısın

Boşanma Davası İçin Nereye Müracaat Etmeliyim ?

Boşanma davalarına bakmaya görevli Mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Eğer eşiniz ile boşanmaya karar verdiyseniz. Bir avukattan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir