Anasayfa / Dilekçe Örnekleri / Mahkeme Mazeret Dilekçesi

Mahkeme Mazeret Dilekçesi

Mahkeme Mazeret Dilekçesi Nasıl Verilir ?

       Mazaret dilekçesi ceza veya hukuk mahkemelerinde taraf sıfatında olan veya vekilleri, müdafiileri yada Mahkemenin dinlenilmesine karar verilen kişilerin Mahkemece tespit edilen belirli gün ve saatte belirlenen yerde  (duruşma salonu, keşif mahali  vb.)  bulunamayacaklarına ilişkin geçerli mazeretlerini içerir dilekçedir.

       Usül olarak mazeret dilekçesi Mahkemece belirlenen  duruşma gün ve saatinden  önce verilmesi gerekmektedir. Dilekçe önburo olan adliyelerde önbüroca, olmayan adliyelerde ise Mahkeme Hakimi veya Yazı İşleri Müdürü tarafından havale ettirilmesi gerekmektedir. Havale edilen dilekçe Mahkemece dosya içerisine konulur. Geçerli mazeret Mahkemeye bildirilmediği taktirde  hak mahrumiyetine yol açabilecek sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

       Örneğin :Mahkemesi usulüne uygun tebligata rağmen duruşmaya gelmeme gerekçesiyle hakkınızda zorla getirme emri veya ihzar (Ceza Mahkemesi zorla getirme emri, hukuk mahkemesi ihzar) çıkartarak sizi kolluk kuveti marifetiyle duruşmaya getirebilir.

       Duruşmadan önce verilen mazeret dilekçelerinin ise dosyasına girdiğinden emin olmanız sizin lehinize olacaktır. Aksi takdirde hak mahrumiyetlerine yol açabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

       Mazaret dilekçesi Mahkemesine Fiziki  olarak verilebildiği gibi  UYAP üzerinden de gönderilebilmektedir. Genellikle Avukatlar tarafınan DYS (Doküman Yönetim Sistemi)’den elektronik imza ile imzalanarak UYAP üzerinden gönderilmektedir. Eğer  ildışında iseniz en yakın Adliye’ye giderek dilekçenizi Mahkeme kanalıyla ilgili mahkemeye sevkinizi sağlayabilirsiniz.

       Mahkeme mazeret dilekçesi, dosyanızın duruşmasının görüldüğü mahkemeye hitaben yazılmalıdır.

       Mahkemeye verilecek olan mazeret dilekçesinin kabul edilebilmesi için kabul edilebilir sağlam bir mazeret olmasına dikkat edilmelidir. Mazeretinizi belgelemek daha güvenilir bir iş olacaktır. Sağlık sorunu veya şehir dışında olmanızı mutlaka belgelendirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

.
Ceza Mahkemeleri için Mazeret Dilekçesi
.
Hukuk Mahkemeleri için Mazeret Dilekçesi

Hukuk Mahkemeleri ve Ceza Mahkemeleri için örnek mazeret dilekçe örnekleri yan tarafta verilmiştir. Dilekçeleri daha ayrıntılı inceleyebilmeniz açısından PDF formatında aşağıda paylaşılmıştır. Eğer dilekçeleri üzerinde değiklik yaparak kullanmak istiyorsanız yazının devamında indirme linkleri paylaşılmıştır.

 

 

Hukuk ve Ceza Mahkemeleri için paylaştığımız mazeret dilekçe örnekleri görüntü kaybı olma ihtimaline binaen ayrıca aşağıda PDF formatında da paylaşılmıştır.

.
Hukuk PDF
.
Ceza PDF

Hukuk Mahkemeleri İçin Mazeret Dilekçesi  Ceza Mahkemeleri İçin Mazeret Dilekçesi

 

Dilekçe Örneklerini Bilgisayarınıza indirmek için butonları tıklayınız. 

Ceza Mahkemeleri Mazeret Dilekçesi (Örnek) Hukuk Mahkemeleri Mazeret Dilekçesi (Örnek)

 

Mutlaka Okumalısın

Gaiplik Kararı Dilekçe Örneği

Gaiplik Kararı Nedir yazımızı da okuyabilirsiniz.                   …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir