Anasayfa / Genel / Kayyım Davası Açmak İçin Nereye Müracaat Etmeliyim ?

Kayyım Davası Açmak İçin Nereye Müracaat Etmeliyim ?

NEREYE MÜRACAAT ETMELİYİM ?

Kanunda belirtilen hallerde bireylerin fiil ehliyetlerini sınırlandırmadan, mağduriyetlerini önlemek amacıyla  belirli işleri gören, mal varlığı veya bir malın yönetimi yerine getirin kişidir. Kayyımın atanması reesen yapılabileceği gibi, Kanunun izin verdiği bazı durumlarda şahsın müracaatı ile gerçekleşir. (Kayyım ile ilgili daha dataylı bilgi için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.)

GÖREV

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kayyım resen veya talep halinde vesayet makamı tarafından atanır. Kayyımı atama görevli vesayet makamı Sulh Hukuk Mahkemeleridir. Kayyım talep dilekçesi vermeye karar vermeniz halinde dilekçeyi Sulh Hukuk Mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

YETKİ

Temsil Kayyımı atanacak kişinin yerleşim yeri  Sulh Hukuk Mahkemesi yetkilidir

Yönetim Kayyımı:Yönetim kayyımı, malvarlığının büyük bölümünün yönetildiği veya temsil edilen kimsenin payına düşen malların bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesidir. Özetle, Kayyım atanması istenen kişinin ikamet adresinde bulunan Sulh Hukuk Mahkemesinde bu davayı açabilirsiniz.

Yukarıda ki anlatımlar dikkate alındığında artık bir davada yetki ve görev hususunu kavradığınıza inanıyoruz. Mahkemeyi yetki ve görev yönünden tespit ettikten usulüne uygun dilekçe yazılması gerekmektedir. (Örnek Dilekçe sayfasına yönlendirilmek için tıklayınız)

yönlendir
Dilekçe İndirme Sayfasına Yönlendir

Yukarıdaki örnek dava dilekçesini incelemiş iseniz; dava dilekçesinde karşı tarafın hasımsız olduğunu dikkatinizi çekmiştir. Davanın hasımsız olması nedeniyle Mahkeme tarafından karşı tarafa dava dilekçesi çıkartılmayacaktır. Bu nedenle dava dilekçesinin tek suret olması  yeterli olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz dilekçeye mümkün olduğunca dilekcenizde izah edeceğiniz gerekçeleri destekleyecek delillere ilişkin evrakları ve belgeleri eklemenizi tavsiye ederiz.

Usulüne uygun dava dilekçesini hazırladıktan sonra artık adliyenin yolunu tutma zamanı gelmiştir. Öncelikle Mahkemeler Veznesine uğrayarak; davaya ilişkin gerekli harçları  yatırmanız gerekiyor.  Mahkeme Veznesinden aldığınız makbuzları dilekçenize ekledikten sonra  dilekçeyi hakime havala ettirip mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Kimi Adliyelerde Vezne ve Tarama birimi olmasına rağmen bazı Adliyelerde bu birim yoktur. Bu nedenle havale işlemlerinde farklılıklar olabilmektedir.

  • Vezne ve Önbüro  Olmayan Adliyeler:

    Havale işlemini Sulh Hukuk Mahkemesi hakimi veya Yazı İşleri Müdürü  yapmaktadır. Eğer havaleyi Hakim yapıyor ise dava dilekçenizi havale ettirdikten sonra Sulh Hukuk Mahkemesi Kalemine teslim etmeniz gerekmektedir.

  • Vezne ve Önbüro Olan Adliyelerde:

Dilekçeyi önbüroda görevlendirilen kişiler tarafından havale yapılarak ilgili mahkemelere gönderilmektedir.

Yukarıda yazdığımız genel uygulamalardır, istisnai uygulamalarda olabilmektedir.

Veraset ile ilgili sayfamızı ziyaret etmek için lütfen linki, wp-content/resimi veya butonu tıklayınız. Sitemizi takip etmek, güncel paylaşımlardan haberdar olmak için sitemize abone olmayı sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayınız.

Mutlaka Okumalısın

AVUKAT STAJI

Avukatlık stajını yapmak isteyen aday avukat, Baroya dilekçe ile başvurmak zorundadır.  Stajyer avukatın dilekçesinde  belgelerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir