Anasayfa / Soru - Cevap / İddet Müddeti Nedir?

İddet Müddeti Nedir?

İddet müddeti, Türk Medeni Kanunu’na göre eşinden boşanan kadının tekrar başka bir erkekle evlenmesi için beklemesi gereken üç yüz günlük süredir.

Kanun koyucunun boşanmanın kesinleşmesinden önce tarafların cinsel ilişkiye girmiş olmaları ihtimalini göz önünde bulundurarak doğacak çocuğun babasının kim olduğu karmaşasını engelleme amacıyla koyduğu şarttır.

Kesin olmayan evlenme engeli hükmünde olup bir kadının üç yüz gün içinde evlenmesi halinde evliliğin iptaline sebep olmamaktadır. Kadının hamile olmadığının ispatı ya da boşandığı eşiyle tekrar evlenmesi halinde bu süre şartı aranamaz. Erkekler için ise boşandıktan sonra tekrar evlenebilmek için böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır. Erkekler için İddet Müddeti yoktur. Tamamen kadınlara yöneliktir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 132. Maddesi boşanma sonrası bekleme süresi ile ilgili hükmü içermektedir. Söz konusu maddeye göre boşanma gerçekleştirildikten sonra kadının yeniden evlenebilmesi için üç yüz gün beklemesi gerekir. Kadının beklemesi gereken süre iddet müddeti olarak adlandırılmaktadır. Boşanma Sonrası Yeni Evlilik İçin Bekleme Süresi olarak da bilinmektedir.

Bu süre beklenmeden evlilik yapmak isteniyorsa, kadının aile mahkemesinde iddet süresinin kaldırılması için dava açması gerekmektedir. Bu dava ile mahkeme kadını hastaneye sevk ederek hamile olup olmadığını belgeler bir rapor ister. Eğer hamilelik yok ise mahkeme yeni bir evlilik için bu süreyi kaldırabilmektedir.

Mutlaka Okumalısın

Kamu Davası Nedir?

Kamu davası sadece bir bireyin diğer bir bireye karşı açmış olduğu hak davası olmayıp bireyin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir