Anasayfa / Hakkımızda

Hakkımızda

Hukuki terimlerin yer aldığı başvuru kaynağına hoş geldiniz,

Günlük hayatta isteyerek veya istemeyerek Adliye’ye bir şekilde yolunuz düşmüştür. Adliye koridorlarında duyduğunuz bir kelimeden dolayı ya da arkadaşınıza veya akrabanıza gelen bildirimde karşılaştığınız terimden dolayı eminim kafanızın içinde bol miktarda soru işaretleri oluşmuştur.

Türkçe olsa bile Hukuki dilde farklı anlamları olan veya Adliyelerde kullanımları başkalaşan, farklı anlamlara bürünen, farklı anlamları olan  halkın kullanımından uzaklaşan kelimelerin kullanımından kaynaklanan bu yabancılaşmaya biz terim yorgunluğu diye tanımladık.

Bir şeyler yapmanın zamanı gelmemiş miydi ?

Adliye koridorlarında belki hayatlarında ilk kez duydukları, Arapça, Farsça, Latince kelimelerin tanımını bilmeden gereklerini yapmaya çalışmalarının zorluklarını veya Türkçe olmasına rağmen adliyedeki kullanımını farklı olması nedeniyle karşılaşılan zorlukları gördükçe bir şeyler yapmamız gerektiğine karar verdik.

Peki ne yapabilirdik ?

Türkçe Terimleri teoriden ve Arapça, Farsça, Latince daha doğrusu yabancı kelimelerden  uzaklaştırarak Türkçeye yaklaştırarak, Adliyedeki kullanımlarını açıklayarak pratikleştirilebilir terim yorgunluğundan kurtarabilirdik.

Amacımız herkesin anlayabileceği, hakkını savunabileceği, Türk Dilinin etken kılındığı bir Web sözlüğüdür, Kamusal yarar gördüğümüz bu amaç doğrultusunda 15 yıllı aşkın sürede kazandığımız tecrübeler ve bilgi birikimini  Hukukuterimler.com sitesinde vücuda büründürdük.

Amacımızın biraz dışına çıktık

Her ne kadar, web sözlüğü olarak faaliyet geçtiysek de, tarafların dosya akıbetlerinin takibinde karşılaştıkları sıkıntıları da dikkate alarak dosya sorgulama ekranlarını tek sayfada birleştirdik.  Danıştay ve Yargıtay’da bulunan dosyalarınızı tek sayfa üzerinden sorgulayabilmenizi sağladık.

Dilekçe savunma vb. herhangi bir hususta Adliye koridorlarında yaşanılan bocalamaları da düşünerek, Adliyede nereye müracaat etmeniz gerektiği  karmaşasından kurtulabilmeniz için “nereye müracaat etmeliyim” linkini ekledik linke tıkladığınız takdirde faydalı olacağını düşünüyoruz

Umarım sitemizden memnun kalırsınız “hukuki terimlerin yer aldığı başvuru kaynağınız” sloganıyla 2018 yılında çıktığımız bu yolda sizlerin olumlu ve olumsuz görüşleriniz Hukukiterimler.com ailesi olarak bizleri daha ileriye taşıyacağı inancındayız. Fikirlerinizin bizler için çok değerli  olduğunu ve tarafımızdan bizzat değerlendirileceğini bilmenizi isteriz.

Umarım sitemizde gezinmekten zevk alırsınız.

Hukukiterimler.com Ekibi

 

Hukukiterimler.com - Türk milletine ve hukuk camiasına faydalı olmayı amaçlayan kolektif bir sitedir.