Anasayfa / G / Gaiplik Kararı Nedir?

Gaiplik Kararı Nedir?

Gaiplik kararı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir kişinin mahkemece hukuki olarak varlığına son verilmesine denir.

Türk Medeni Kanunu’nun 32, 33, 34 ve 35. maddesinde gaiplik kararının ne olduğu, nasıl alınacağı gibi konular detaylı olarak açıklanmıştır. Gaiplik ve miras konusu ise 584, 585, 586,587 ve 588. maddede detaylı olarak ele alınmıştır.

Türk Medeni Kanununu okumak için tıklayın.

Medeni Kanun Madde 32, 33,34 ve 35)

Gaiplik iki şekilde olabilir:

  1. En az beş yıl içinde kişiden herhangi bir haber alınamamış olması durumunda.
  2. Ölüm tehlikesi içinde yaşanan kaybın üzerinden bir yılın geçmesi. Örneğin: Uçağın bilinmeyen adalarda kaybolması ve bunun üzerinden bir yıl geçmesi gibi…

Gaipliğine karar verilecek kişi ile ilgili bilgisi bulunan kişiler, belirli bir süre içerisinde bilgi vermeleri için mahkeme tarafından ilanla çağrılabilmektedir. Bilgi vermeleri gereken süre ilanın yapıldığı tarih başlar ve en az altı ay sürmektedir.

Eğer gaipliği istenen kişi mahkemenin yaptığı ilanın süresi dolmadan ortaya çıkarsa ya da herhangi bir haber alınırsa gaiplik istemi otomatik olarak düşer.

Gaiplik ve miras

Mahkeme gaiplik kararı verdiğinde ölüm olayında ortaya çıkan haklar kullanılabilir. Ölümle gerçekleşen haklara dair hükümler kayıp ya da haber alınan son tarihten başlayarak işlemektedir.

Yeni hak sahipleri, gaibin ortaya çıkması durumunda edindikleri malları ya da hakları geri vereceklerini güvence etmek zorundadır. Bu güvence ölüm tehlikesi içeren kayıplar için 5 yıl, haber alınamama durumunda 15 yıl ve her iki durum için de gaibin 100 yaşına gelmesine kadar olan süre için düzenlenmiştir.

Mutlaka Okumalısın

Kamu Davası Nedir?

Kamu davası sadece bir bireyin diğer bir bireye karşı açmış olduğu hak davası olmayıp bireyin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir