Anasayfa / Dilekçe Örnekleri / Boşanma Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Dilekçe Örneği

Boşanma Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Dilekçe Örneği

Boşanma nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası hangi hallerde açılır? Boşanma nedeniyle maddi ve manevi tazminat davası nasıl açılır? konuları üzerinde duracağız.
Yazımızın sonunda Boşanma Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Dilekçe Örneğini bilgisayarınıza word formatıyla indirip kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Boşanma Nedeniyle Tazminat Davası Hangi Hallerde Açılır?

Boşanmanın hemen ardından tazminat davası açılması için belli hallerin oluşması gerekmektedir. Maddi tazminat talebinde bulunulması için tazminat talebinde bulunan tarafın boşanmaya neden olan olaylar sebebiyle mevcut menfaatlerinin boşanma nedeniyle zarar görmüş olması, talepte bulunanın maddi bir zarara kesin olarak uğramış olması gerekmektedir.

Boşanma nedeniyle manevi tazminat davası açılabilmesi için talepte bulunanın kişilik haklarına karşı bir saldırının meydana gelmiş olması gerekmektedir. (Medeni Kanun 174.madde)

Boşanma Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nasıl Açılır

Boşanma nedeniyle tazminat davası, boşanmaya sebebiyet vermiş olan olaylar sebebiyle boşanma dava dilekçesi ile veya karşı tarafın açmış olduğu davaya karşı cevap dilekçesi ile talep edilmektedir.  Bu şekilde talep edilen tazminat talebine ayrıca harç yatırılmasına gerek yoktur.

Boşanmadan ötürü açılan tazminat davaları boşanma davasından ayrı bir dava olarak da açılabilir. Bu kişilerin tercihine kalmış bir durumdur. Boşanma davası devam ederken böyle bir davanın açılması halinde tazminat davasının boşanma davası ile birleştirilmesine veya boşanma davasının tazminat davası için bekletici unsur yapılmasına karar verilebilir. Bu tip durumlarda boşanma davası sonuçlandıktan sonra tazminat davasına devam edilmesine karar verilir.

.

Maddî ve manevî tazminat

  • Madde 174 Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir.Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.
    Boşanma Sonrası Maddi Manevi Tazminat Dilekçesi İndir

 

İndirme sayfasına yönlendirme

Mutlaka Okumalısın

UZLAŞTIRMACI EK SÜRE TALEP DİLEKCESİ

İlgili Cumhuriyet Başsacılığı Uzlaştırmacı bürosu tarafından görevlendirilmeyi uzlaştırmacının kabul etmesi halinde. Uzlaştırma işlemlerini yürütüp bitirmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir