Anasayfa / Dilekçe Örnekleri / Boşanma Dilekçe Örnekleri

Boşanma Dilekçe Örnekleri

       Boşanma, Anlaşmalı Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili ve görevli  Aile Mahkemelesini (Boşanma nedir sayfasında incelemiştik) tespit ettikten sonra usulüne uygun yazılmış dava dilekçesi ile görevli ve yetkili Mahkemeye müracaat etmeniz gerekmektedir.  Boşanma davalarında yetki ve görev konusunu farklı bir sayfada incelemiştik eğer ilginizi çekiyor ise yazıya tıklamanız halinde ilgili sayfaya yeni sekmede yönlendirilebilirsiniz.”

       Web sitemiz tarafından hazırlanan çekişmeli boşanma dilekçe örnekleri, anlaşmalı boşanma dilekçe örneği ve  boşanma protokolü  örneklerini paylaşıyoruz. Ekranın sağ tarafındaki wp-content/resimlere tıklayarak dilekçe örneklerini PDF formatında inceleyebileceğiniz gibi hemen alt kısımda bulunan “Dilekçe İndir” kısmından dilekeyi bilgisayarınıza, tabletinize veya telefonunuza  indirebilirsiniz. Sitemiz tarafından paylaşılan dilekçeler örnek niteliğindedir. www.hukukiterimler.com olarak Karşılaşmış oluduğunuz her olayın farklı sonuçlarının olabileceği hususlarını göz ardı etmemeniz öneririz.  Sitemiz hukuki çekişmelerde hukuk eğitim almış kişilerden profesyonel yardım almanızı önerir.

Maddi Tazminat istemli

4721 sayılı Türk Medeni Kanunun  174 maddesi gereğince Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir. Yan tarafta dilekçe maddi tazminat istemini de içerir dilekçe örneği verilmiştir.

Dilekçe İndir

Aşağıdaki 6 dilekçede maddi  tazminat istemi bulunmamaktadır. (Kusurlu taraftan maddi tazminat talebiniz olması halinde talebinizi dilekçeye eklemeniz gerekmektedir.)

Terk

Eşlerden biri, evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemek maksadıyla diğerini terk ettiği veya haklı bir sebep olmadan ortak konuta dönmediği takdirde ayrılık, en az altı ay sürmüş ve bu durum devam etmekte ve istem üzerine hâkim veya noter tarafından yapılan ihtar sonuçsuz kalmış ise; terk edilen eş, boşanma davası açabilir.

Dilekçe İndir
Haysiyetsiz Yaşam Sürme

Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse, bu eş her zaman boşanma davası açabilir.

Dilekçe İndir

 

Onur Kırıcı Davranış

Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Dilekçe İndir
Akıl Hastalığı

Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse, hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir.

Dilekçe İndir
Anlaşmalı Boşanma

Boşanma hususunda her iki tarafın anlaşmalı olması halidir. Bu anlaşma Mahkemeye bir protokol dilekçesi ile anlaşılan hususlar kayıt altına alınır.

 

Dilekçe İndir
Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanmalarda protokolün eksik olmaması halinde çok kısa sürede sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu tür boşanma davalarında protokol titizlikle hazırlanmalıdır.

 

Dilekçe İndir

Boşanma  Sonrası Tazminat ve nafaka  dilekçesi

Boşanmanın hemen ardından tazminat davası açılması için belli hallerin oluşması gerekmektedir. Maddi tazminat talebinde bulunulması için tazminat talebinde bulunan tarafın boşanmaya neden olan olaylar sebebiyle mevcut menfaatlerinin boşanma nedeniyle zarar görmüş olması, talepte bulunanın maddi bir zarara kesin olarak uğramış olması gerekmektedir.

 

Dilekçe İndir

İlginizi çekecek ilgili konular

(www.hukukiterimler.com olarak her zaman hukuki meselelerinizde bir hukukcudan yardım almanızı öneririz.)

 

Mutlaka Okumalısın

UZLAŞTIRMACI EK SÜRE TALEP DİLEKCESİ

İlgili Cumhuriyet Başsacılığı Uzlaştırmacı bürosu tarafından görevlendirilmeyi uzlaştırmacının kabul etmesi halinde. Uzlaştırma işlemlerini yürütüp bitirmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir