Anasayfa / Genel / Boşanma Davası İçin Nereye Müracaat Etmeliyim ?

Boşanma Davası İçin Nereye Müracaat Etmeliyim ?


Boşanma davalarına bakmaya görevli Mahkemeler Aile Mahkemeleridir. Eğer eşiniz ile boşanmaya karar verdiyseniz. Bir avukattan hukuki yardım alarak veya hazırlayacağınız bir dilekçe İle Aile Mahkemesine müracaat edebilirsiniz. Peki bulunduğunuz yerde Aile Mahkemesi yok ise ? bu durumda bulunduğunuz yer Asliye Hukuk Mahkemesi açacağınız boşanma davasına Aile Sıfatıyla bakacaktır.  (Adliyelerde birçok mahkeme vardır, Boşanma davasına bakmaya görevli mahkeme  Aile Mahkemeleridir. Kısaca biz buna boşanmaya yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir diyebiliriz)

Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer Aile Mahkemesidir.  (Boşanma davasına hangi ilde veya ilçede bulunan aile mahkemesinin bakacağına biz yetki deriz. )

Burda bir ara vererek bir ayrıntı gireceğiz kimi zaman açılan davalarda, mahkemeler tarafından görevsizlik veya yetkisizlik kararları verilmektedir. Yukarıdaki bilgiler ışığında artık  tahmin yapabildiğinize inanıyoruz.

  • Boşanma davası tarafların ikametgahlarıyla hiçbir ilgisi olmayan (a)  ilinde  açılmış ise;  Mahkeme dosyayı inceler ve tarafların ikametgahı olan yer veya en son  birlikte en az 6 ay oturdukları yer mahkemesinin yetkili olduğuna kanaat getirererek  davayı yetki yönünden redderek yetkisizlik kararı verir. Yetkisizlik kararı ile dosya yetkili (açılması gereken ildeki) mahkemeye gönderilmesi sağlanır.
  • Mahkeme eğer Aile Mahkemesine açılması gereken dava dosyasını davacı Sulh Hukuk Mahkemesine açmış ise görev yönünden boşanmaya bakmakla görevli olmadığı için  Görevsizlik verir ve dosyanın Asliye Hukuk Mahkemesine gönderilmesi amaçlanır.

Yukarıda ki anlatımlar dikkate alındığında artık bir  davada yetki ve görev hususunu kavradığınıza inanıyoruz. Mahkemeyi yetki ve görev yönünden tespit ettikten sonra ne yapacağız, usulüne uygun  dilekçe yazılması gerekmektedir. (Örnek Dilekçe için resmi veya linki tıklayınız)


Boşanma Dilekçe Örneği

Yukarıda ki anlatımlar dikkate alındığında artık bir  davada yetki ve görev hususunu kavradığınıza inanıyoruz. Mahkemeyi yetki ve görev yönünden tespit ettikten sonra ne yapacağız, usulüne uygun  dilekçe yazılması gerekmektedir. (Örnek Dilekçe için resmi veya linki tıklayınız)

 


Boşanma nedir, çeşitleri, nereye dava açarım, vazgeçebilirmiyim,
Boşanma ile ilgili sayfamız

Boşanma davası, boşanma davası açabilmeniz için gerekli şartlar ve diğer hususların bulunduğu sayfamıza ulaşmak için lütfen tıklayınız

 

 


Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanma işlemi yapıyor iseniz dilekçeniz ekinde, boşanma protokolü yapmanız da gerekmektedir. Örnek Boşanma Davası Protokolü İçin

 


Dilekçeniz en az iki suret olmalıdır. Bir sureti havale edilerek Mahkeme dosyasında saklanacaktır. Diğer suret ise karşı tarafa yani davalıya kapalı tebligat evrakı içinde  tebliğe çıkacaktır. (Kapalı Tebligat Örneği ve diğer tebligat ile ilgili sayfamıza ulaşmak için sayfa sonundaki resmi tıklayarak tebligat sayfamıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz)

Mahkeme dava dilekçede belirtmiş olduğunuz hususları inceleyip araştırdıktan sonra tarafları dinlemek için duruşma gün ve saatini bildirir davetiye çıkartacaktır.  Boşanma davanıza esas tanık bildirmiş iseniz Mahkemece uygun görülen tarih ve saatte tanıklarıda  dinlemek için  açık tebligat ile çağrılabilirler ) Açık Tebligat Örneği ve diğer tebligat ile ilgili sayfamıza ulaşmak için sayfa sonundaki resmi tıklayarak tebligat sayfamıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz)

Dilekçeyi de hazırladıktan sonra artık adliyenin yolunu tutma zamanı gelmiştir. Eğer davanın bakılacağı adliye de vezne var ise dilekçenin harçlarını ve belli bir miktar gider avansı yatırıyorsunuz (2019 yılı harçları ne kadar, 2019 gider avansı ne kadar? ) daha sonra dilekçeyi hakime  havala ettirip mahkemesine veriyorsunuz. Bazı yerlerde dilekçenin havalesini ön büro veya yazı işleri müdürleri tarafından da yapılmaktadır. Burda aklınızda olması gereken önemli husus dilekçe iki suret olacak ve harçları ve giderleri tamamlandıktan sonra havale ettirildikten sonra ilgili birime teslim edilmesi hususudur.  Genellikle dava dilekeleri  önbüroya veya vezneye yada Aile Mahkemesi kalemine teslim edilir.

tebligat ne demek, tebligat anlamı
Tebligat Nedir? Tebligat Ne Demek?

 Not:Boşanma hâlinde kadın, evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur; ancak, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. Eğer kadın evlenmeden önce dul idiyse hâkimden bekârlık soyadını taşımasına izin verilmesini isteyebilir. Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hâkim, kocasının soyadını taşımasına izin verir. Koca, koşulların değişmesi hâlinde bu iznin kaldırılmasını isteyebilir.

İlginici çekecek ilgili konular

Mutlaka Okumalısın

Koşullu Salıverme Dilekçesi

Koşullu Salıverme ; Cezaevinde bulunan mahkumun, cezasının bir kısmını infaz etmiş olmak şartıyla, ceza infaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir