Anasayfa / Soru - Cevap / Barodan ücretsiz avukat hizmeti nasıl talep edilir?

Barodan ücretsiz avukat hizmeti nasıl talep edilir?


Bu yazımızda hakkını aramak için hukuksal yollara başvurmak isteyen ancak maddi imkanları kısıtlı olan kişiler barodan nasıl avukat talep edebileceğini anlatıyoruz.

Barodan ücretsiz avukat talep etme hizmeti sadece hukuk davalarında ve icra takiplerinde alınabilmektedir.

Adli yardımdan yararlanmak için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına ya da baro adli yardım bürolarına  müracaat etmeniz gerekmektedir.

Başvuru yapmanızın hemen sonrasında ilgili birim, avukat tutmak için gerekli maddi gücünüzün bulunmadığını belgelemek durumundadır.

Bunun için muhtardan alınacak fakirlik belgesi bazı durumlar için yeterli olabilmektedir. Fakat bazı barolar aylık kazancınızı gösteren, üzerinize kayıtlı gayrimenkul veya araç olup olmadığını kanıtlayan, herhangi bir sigortadan yararlanıp yararlanmadığınızı ispatlayan belgeleri de sizden talep edebilir.  Bu gayet normal bir prosedürdür.

Bu belgelerin dışında ikametgah belgeniz, nüfus cüzdanı fotokopiniz ve dava için gerekli belgelerin fotokopisi de mutlaka ilgili birime sunulmak zorundadır. Bir şekilde başvuru yaptınız ve talebiniz olumlu karşılandıysa, görevlendirilmiş olan avukat adına vekalet çıkarmanız gerekecektir ve bunun hemen sonrasında süreç başlayacaktır. İhtiyacınız halinde, gerçek kişilerin yanı sıra, kamuya yararlı dernek ve vakıfların da adli yardıma başvurmalarına imkan tanınmıştır.

Örneğin boşanmak istiyorsunuz. Aşağıda yer alan talep dilekçesini şehrinizde bulunan baroya verdiğiniz zaman uygun şartları sağlıyorsanız size derhal avukat verilecektir. (Aşağıdaki dilekçeyi yaşadığınız olaya göre uyarlamanız gerekmektedir)

İZMİR  BAROSU  …..

 

TALEPTE  BULUNAN 

DAVACI     : ………………….

ADRES       :

KONUSU    : BARODAN AVUKAT  TALEBİ

 

AÇIKLAMALAR:

Ben davacı olarak  eşim  ……………….’DAN  boşanmak  istiyorum. Ancak  maddi  imkanlarım   kısıtlı olmasından  ve avukat ihtiyacım olduğundan dolayı                                  AİLE MAHKEMESİNDE  görülecek   boşanma davam için   baronuz  tarafından  tarafıma avukat tayin edilmesini   saygılarımla  arz ve  talep ederim.

 

……/……/…..

 

TALEPTE  BULUNAN 

…………..

Mutlaka Okumalısın

Kamu Davası Nedir?

Kamu davası sadece bir bireyin diğer bir bireye karşı açmış olduğu hak davası olmayıp bireyin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir