Anasayfa / Genel / ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NEDİR ?

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI NEDİR ?

 

Boşanma nedir, çeşitleri, nereye dava açarım, vazgeçebilirmiyim,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANLAŞMALI BOŞANMA

Evlilik birlikteliği, ortak hayatı sürdürmeleri hususlarında kendilerinden beklenmeyecek derecede birlikteliğin temelinden sarsılmış olması nedeniyle  her iki tarafın serbest iradeleri ile evlilik birlikteliğine son verme iradesiyle açılan boşanma davasıdır.

  • Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır.
  • Bu halde boşanma kararı verilebilmesi için, hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. (MK 166)
  • Nafaka, eşya, ziynet, tazminat (vb.) gibi mali sonuçlar ile çocukların durumu hususunda Tarafların iradelerini gösterir bir boşanma protokolü düzenlenerek dava dilekçesine eklenmesi gerekmektedir.  Protokol tarafların özgür iradeleri ile hazırlanmış olması gerekir.
  • Anlaşmalı Boşanmanın şartları olmaması halinde (En az 1 yıl evli kalmak, eşlerin birlikte başvurması, davayı kabul etme, protokol) Anlaşmalı Boşanma Çekişmeli Boşanma haline dönüşür

YETKİ-GÖREV

Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer  Aile Mahkemesi, Aile Mahkemesinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri (Aile Mahkemesi Sıfatı ile bakar) dir.

Boşanma hâlinde kadın, evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur; ancak, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. Eğer kadın evlenmeden önce dul idiyse hâkimden bekârlık soyadını taşımasına izin verilmesini isteyebilir. Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hâkim, kocasının soyadını taşımasına izin verir. Koca, koşulların değişmesi hâlinde bu iznin kaldırılmasını isteyebilir.

BOŞANMA PROTOKOLÜ

Anlaşmalı Boşanmanın olabilmesi için dava dilekçeniz ekine boşanma protokolünü eklemeniz gerekmektedir. Protokol ile Nafaka, eşya, ziynet, tazminat (vb.) gibi mali sonuçlar ile çocukların durumu hususunda tam ve eksiksiz bir anlaşmanın olması gerekmektedir. Her hususun ayrıntılı tereddüte mahal vermiyecek şekilde açık açık yazılmalıdır. Aşağıda sizinle bir Boşanma protokolü örneği paylaştık,  (bir hukukçunun yardımına başvurmanızı fayda sağlayacağını hatırlatıyoruz)  protokolde size özgü hususlar olabilir, kendi durumunuza göre ekleme ve çıkartmalar yapabilirsiniz. Boşanma protokolü ve farklı boşanma dilekelerinin yer aldığı indirme sayfamıza yöndendirilmek için lütfen aşağıdaki resmi tıklayınız.

İndirme Sayfası

Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği için indirmek için resmi tıklayabilirsiniz. Dilekçe örnek mahiyettedir. Anlaşma Boşanma dilekçesinde önemli olan hususlar müşterek çocuk var ise açık bir şekilde dilekçeye yazılmalı, yok ise de dilekçeye belirtilmelidir, ikinci bir husus ise Anlaşma protokolüdür. Taraflar tüm konularda anlaşmış olmaları gerekmektedir. Web sitemizde verilen dilekçe ve protokol örnek mahiyettedir. Protokoller veya dilekçeler kişilerin anlaşmaları veya durumlarına göre değişmektedir. Bu nedenle dilekçe ve protokolde durumunuzu tam ve eksiksiz anlatması gerekir. Bu nedenle mahkemeye vereceğiniz dilekçeleri tekrar okuyup durumunuzu tam ve eksiksiz izah ettiğinden emin olmalısınız. Boşanma Dilekçesi, Boşanma protokolü ve farklı boşanma dilekelerinin yer aldığı indirme sayfamıza yöndendirilmek için lütfen aşağıdaki resmi tıklayınız.

İndirme Sayfası

Kaynak:4271 Sayılı Kanun

İlginizi çekecek ilgili konular

Mutlaka Okumalısın

Koşullu Salıverme Dilekçesi

Koşullu Salıverme ; Cezaevinde bulunan mahkumun, cezasının bir kısmını infaz etmiş olmak şartıyla, ceza infaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir